A házasságkötés időpontját megelőzően legalább 30 nappal, legfeljebb 12 hónappal be kell jelentkezni az anyakönyvvezetőnél, aki ellenőrzi a hivatalos iratokat és jegyzőkönyvet vesz fel. Házasság Magyarországon törvényesen csak és kizárólag anyakönyvvezető előtt köthető, amelynek tényét az általa kiállított hivatalos dokumentum, azaz a házassági lap rögzíti és igazolja. A házasságkötés tehát ebben a formában akár egy két tanúval megtartott hivatalos aktus is lehet, míg a meghitt, ünnepélyes szertartásra már a násznép körében, szertartásvezető bevonásával kerülhet sor, a pár által választott tetszőleges időpontban és helyszínen.
Az anyakönyvvezető illetékességi területén, a hivatalban vagy külső helyszínen (ezt helyi rendelet szabályozza) adja össze a párt. Munkája nélkülözhetetlen a törvényes házasságkötéshez.
A pár által választott szertartásvezető a házasulandók által megjelölt tetszőleges időpontban és helyszínen személyre szóló szertartást vezet. A ceremónia szimbolikus, mert bár forgatókönyve elemeiben az anyakönyvvezető előtt kötött házasságkötéssel azonos, önmagában nem jelent törvényes házasságkötést. Ugyanakkor személyes hangvétele, továbbá a rugalmasan kezelt időpont- és helyszínválasztás miatt ezt a formát nagyon sok pár előnyben részesíti.
Azoknak, akik
Kisugárzása megnyerő, lénye kedves, a közös megbeszélések során empatikus, figyelmes. Munkáját precízen végzi, pontos és megbízható, hiteles, magabiztos, szakterületén tájékozott, jól kommunikál. Beszédhibája nincs, hangszíne kellemes, artikulációja és hangereje megfelelő. Külseje ápolt, az esküvői ceremóniára ünnepi sminkkel, frizurával érkezik, és az alkalomhoz illően öltözik.
Megjelenése visszafogottan elegáns, nem öltözi túl a menyasszonyt, nem húz fel piros vagy fehér ruhát, hiszen ezek a menyasszony színei. Én személy szerint – bár ez nem szabály – feketét sem viselek soha, mert számomra ez inkább inkább a gyász hangulatát idézi, mint az ünnepét. Tematikus esküvőn, vagy ha a jegyespár azt kívánja, rugalmasan igazodik az elképzelésekhez: szín- és stílus választása is illeszkedik az eseményhez, az esküvő színvilágához.
Végül, de nem utolsó sorban: a jó szertartásvezető eszköze és nem célja az esküvőnek! Bár látszólag a középpontban van és szerepel, mégis képes a háttérben maradni. Nem önmagát valósítja meg, hanem csupán szócsöve egy fontos és életre szóló eseménynek, az Önök gondolatainak és érzéseinek.
Nagyon fontos, hogy csak akkor tudom vállalni a szertartásvezetést, ha megelőzően bemutatják az anyakönyvvezető által kiállított hivatalos dokumentumot, a házassági lapot is. Ez az Önök számára is elengedhetetlen, hiszen házasságuk ma Magyarországon csak abban az esetben törvényes, ha azt az anyakönyvvezető hivatalosan bejegyezte. A kellemetlenségek elkerülése érdekében ezt legkésőbb az esküvőt megelőző napon kell részemre bemutatni.
A szertartás alapelemei (melyek tetszőlegesen bővíthetőek) a következők:
A szertartásvezetés díja 125000 Ft, amelyből szerződéskötéskor 50% foglaló megfizetése szükséges. A szertartásra kért kellékek díja az igények szerint változó, ezért megegyezés szerint, külön elszámolandó tétel.